Pavel Branko - filmový kritik a publicista


foto Ľ. Stacho
Foreign articles
  Filmologické štúdie
Recenzie - Fiction
  Recenzie - Non-fiction
Interviews
Napísali o mne
Protifašistický odboj
a história
foto a text: Pavel Branko

web: Vlado Branko
URL:  www.vlado.branko.eu

hjem   domov

Udelenie Zlatej kamery na festivale Artfilm 2001 v Trenčianskych Tepliciach za celoživotné dielo

Pavel Branko a jeho vnučka Majka Branková
V známom kúpeľnom mestečku Trenčianske Teplice prebiehal v júni 2001 už deviaty ročník festivalu Artfilm, ktorý prezentuje hrané, dokumentárne aj experimentálne filmy z celého sveta. Zakladateľom a dušou festivalu je režisér Peter Hledík, ktorému sa z pomerne skromných začiatkov podarilo vybudovať špecializované podujatie s medzinárodným zvukom, kam ochotne prichádzajú umelci svetového rangu. Tohto roku to boli zo zahraničia Jean-Paul Belmondo a Jiří Bartoška, z domácich Milka Vašáryová, v minulých ročníkoch osobnosti ako Geraldine Chaplinová, Catherine Deneuvová či Peter Greenaway.
 

Prejav po prevzatí Zlatej kamery - vľavo predseda vlády M. Dzurinda, uprostred riaditeľ Artfilmu,
Peter Hledík
Tento ročník organizátori rozšírili o nové podujatie - udieľanie Zlatej kamery za celoživotné dielo a prínos do slovenskej kinematografie vždy dvom osobnostiam. Prvým laureátom sa stal sedemdesiatnik Martin Hollý, režisér špičkových českých a slovenských filmov Signum laudis či Noční jazdci, ale aj medzinárodne vysoko oceňovaného televízneho prepisu prózy Leonida Andrejeva Balada o siedmich obesených. Druhým bol môj otec, osemdesiatnik Pavel Branko, filmový teoretik a kritik, autor mnohých filmologických štúdií, medziiným kníh Mikrodramaturgia dokumentarizmu a Straty a nálezy 1948 - 1998. Z tohto päťdesiatročia bol však za normalizácie na čiernej listine.
 

Laureáti Pavel Branko a Martin Hollý po prevzatí Zlatej kamery
Zlatú kameru udieľalo riaditeľstvo festivalu v rámci slávnostného otvorenia. Lesk mu dodávala účasť ministerského predsedu Mikuláša Dzurindu, ktorý laureátom ceny odovzdával, spolu s osobným ocenením v podobe Pamätnej listiny. Aj táto pocta mala na Artfilme svoju premiéru. Až ďalší večer bolo na programe udieľanie cien a prémií za pôvodnú tvorbu roka 2000. Táto cena sa volá IGRIC a udieľala sa už v šesťdesiatych rokoch, ale normalizátori ju ako inštitút proskribovaného protitotalitného FITESu zrušili a obnovená bola až v 90-tych rokoch. V rámci tohto ceremoniálu vyhlasuje každoročne Cenu slovenskej filmovej kritiky aj Klub filmových novinárov, ktorý ju tentoraz takisto pririekol Pavlovi Brankovi, takže môj otec si metaforickú warholovskú štvrťhodinku slávy mohol v Trenčianskych Tepliciach vychutnať hneď dvakrát
 
 

Upravené v januári 2004
copyright 2000-2010 © Vlado Branko